Ukraina mistrzem Ostrowieckiego Mini Euro!

Na Miejskim Stadionie Sportowym KSZO rozegrano finałowe mecze Ostrowieckiego Mini Euro, turnieju piłkarskiego dla dzieci ze szkół podstawowych powiatu ostrowieckiego organizowanego przez MOSiR z okazji odbywających się w Polsce i na Ukrainie Mistrzostw Europy UEFA 2012. W meczu o złote medale reprezentująca Ukrainę Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 7 zwyciężyła rówieśników z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 14 (Francja). W finale pocieszenia – PSP Kunów (Czechy) lepsze od PSP 5 (Portugalia) – obie drużyny otrzymały puchary i brązowe medale.

Ostrowieckie Mini Euro rozgrywane było od 8 czerwca do 1 lipca. W sumie odbyło się 32 spotkania – na Miejskim Stadionie Sportowym KSZO i Orliku Ogrody. Turniej rozgrywany był pod patronatem Posła na Sejm RP Zbigniewa Pacelta, Starosty Ostrowieckiego Zdzisława Kałamagi oraz Prezydenta Ostrowca Św. Jarosława Wilczyńskiego.

Finałowa impreza rozpoczęła się od piłkarskich konkursów z nagrodami. Udział mógł w nich wziąć każdy. Konkurencje przygotowali i przeprowadzili trenerzy MKS „KSZO-Junior”.

Mecz o trzecie miejsce w pierwszej połowie miał bardzo wyrównany przebieg. Na przerwę minimalnie lepsi (1:0) schodzili piłkarze Czech (PSP Kunów). Po zmianie stron, nie mający nic do stracenia „Portugalczycy” zaatakowali, nadziewając się na kontry znakomicie grających rywali. W konsekwencji przysłowiowy worek z bramkami rozwiązał się na dobre, a mecz zakończył się wysokim zwycięstwem szkoły z Kunowa (6:2).
W wielkim finale, podobnie jak w „dorosłym” turnieju UEFA Euro 2012 spotkały się drużyny, które wcześniej rywalizowały w jednej grupie. W rozgrywkach grupowych padł remis 2:2, więc trudno było wskazać faworyta. Po wyrównanej pierwszej połowie minimalnie lepsi byli aktualni mistrzowie województwa świętokrzyskiego szkół podstawowych – PSP 7 (Ukraina). W drugiej połowie dołożyli jeszcze dwa trafienia i w pełni zasłużenie odebrali największy puchar z rąk Posła na Sejm RP, byłego olimpijczyka (udział w różnych rolach aż w 13 Igrzyskach Olimpijskich) – Zbigniewa Pacelta. Najlepsze zespołu Ostrowieckiego Mini Euro nagradzali ponadto sekretarz Powiatu Ostrowieckiego Piotr Składanowski, Dyrektor MOSiR Mariusz Rokita oraz kolejny ostrowiecki olimpijczyk, srebrny medalista z Igrzysk w Barcelonie (1992 rok) w piłce nożnej, wychowanek KSZO – Andrzej Kobylański.
Podczas uroczystego zakończenia nagrodzona został również najbarwniej i najlepiej dopingująca szkolna grupa kibiców Ostrowieckiego Mini Euro, a tą okazała się grupa cheerleaderek z PSP w Kunowie.

Wyniki finałowych meczy:

Mecz o 3 miejsce: PSP Kunów I (Czechy) - PSP 5 I (Portugalia) 6:2 (1:0)
Bramki: Patryk Wodnicki 3, Damian Cholewiński 2, Norbert Starachowski – Filip Kroczek, Dawid Madej

Mecz o 1 miejsce: PSP 7 (Ukraina) - PSP 14 I (Francja) 3:0 (1:0)
Bramki: Bartek Niedbała, Paweł Swat, Daniel Król

Podczas uroczystego zakończenia turnieju wręczono również wyróżnienia indywidualne. Królem strzelców z 12 trafieniami na koncie został Bartek Gajewski (PSP 14 – Francja), a najlepszymi piłkarzami w finałowych zespołach – Dawid Madej (PSP 5 – Portugalia), Damian Cholewiński (PSP Kunów – Czechy), Dawid Menducki (PSP 14 – Francja) i Daniel Król (PSP 7 – Ukraina).
Cała piątka otrzymała w nagrodę pamiątkowe statuetki oraz upominek od jednego z medialnych patronów turnieju – redakcji Echa Ostrowieckiego.

Sponsorami turnieju są Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Ostrowcu Św., ostrowiecki oddział hurtowni Tradis, Biuro Ochrony Osób i Mienia Scorpion i sklep sportowy Campus.